Kolumbiai gála Japán ellen

2014. June 25. Wednesday in Hírek, Világbajnokság 2014

A továbbjutását már korábban bebiztosító kolumbiai válogatott látványos, szórakoztató játékkal 4-1-re legyőzte Japán csapatát a brazíliai labdarúgó-világbajnokság C csoportjának keddi, utolsó fordulójában.

A dél-amerikai együttes így százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a csoportot, a szombati nyolcaddöntőben Uruguayjal csap majd össze.

A keddi mérkőzés utolsó néhány percében csereként szerepet kapott a kolumbiaiaknál az 1993 óta válogatott 43 éves kapus, Faryd Mondragon, akinek múlt szombaton volt a születésnapja. A veterán hálóőr 56. alkalommal védte – ha csak néhány percig is – a nemzeti együttes kapuját, ezzel egyúttal a vb-k történetének legidősebb játékosa lett, aki pályára lépett. A korábbi rekordot a kameruni Roger Milla tartotta, aki az 1994-es egyesült államokbeli tornán játszott 42 évesen és 39 naposan.

C csoport, 3. forduló:

Kolumbia-Japán 4-1 (1-1)

Cuiabá, Pantanal Aréna, 35 000 néző, v: Pedro Proenca (portugál)
gólszerzők: Cuadrado (17., 11-esből), Martinez (54., 82.), Rodriguez (90.), illetve Okazaki (45.)
sárga lap: Guarin (63.), illetve Konno (16.)

• Kolumbia: David Ospina (Faryd Mondragon, 85.) – Santiago Arias, Carlos Valdes, Eder Alvarez Balanta, Pablo Armero – Juan Cuadrado (Carlos Carbonero, a szünetben), Fredy Guarin, Alexander Mejia, Juan Quintero (James Rodriguez, a szünetben) – Adrian Ramos, Jackson Martinez
  • Japán: Kavasima Ejdzsi – Ucsida Acuto, Josida Maja, Konno Jaszujuki, Nagatomo Juto – Aojama Tosihiro (Jamagucsi Hotaru, 63.), Haszebe Makoto – Okubo Josito, Honda Kejszuke, Kagava Sindzsi (Kijotake Hirosi, 85.) – Okazaki Sindzsi (Kakitani Joicsiro, 69.)

I. félidő:
16-17. perc: Ramos tört be a japán tizenhatoson belülre, Konno csak szabálytalanul tudta megállítani, a megítélt tizenegyest pedig Cuadrado laposan, nagy erővel lőtte a kapu bal oldalába (1-0).
45. perc: Honda cselezett befelé a jobb oldalon, a tizenhatos sarkáról középre ívelt, Okazaki pedig háttal a kapunak, előre vetődve csúsztatott a kapu bal oldalába (1-1).

II. félidő:
54. perc: Arias húzott befelé a jobb oldalról, középre gurított a tizenhatos vonalánál helyezkedő Rodriguezhez, aki még eggyel tovább passzolt balra Martineznek, ő pedig 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt (2-1).
82. perc: egy kontratámadásnál Rodriguez adott remek indítást Martineznek aki egy lövőcsellel átverte védőjét, majd ballal a kapu jobb oldalába lőtt (3-1).
90. perc: Rodriguez kezdett szólóba, szinte átsétált a japán védelmen, majd egy látványos mozdulattal, a kapus fölött átemelve talált a hálóba (4-1).

A japánok kezdték valamivel jobban a találkozót, az első negyedórában leginkább a kolumbiaiak térfelén zajlott a játék, aztán a dél-amerikai együttes az első valamirevaló támadása során tizenegyeshez jutott, s Cuadrado értékesített büntetőjével meg is szerezte a vezetést. Ezután még veszélyesebbé váltak az ázsiaiak, akik sorra vezették akcióikat, de az egyenlítő találatot egészen a félidő utolsó percéig nem sikerült megszerezniük.

A játékrész utolsó másodperceiben aztán a sokadik japán akció Honda és Okazaki jó megoldásai révén gólt eredményezett, így döntetlen állásnál vonultak szünetre a felek.

A kolumbiai szövetségi kapitány kettős cserével frissített csapatán, amely nagy lendülettel kezdte a második félidőt, ennek kevesebb mint tíz perc után meg is lett a gyümölcse: remek támadás végén Martinez találatával újra a dél-amerikaiaknál volt az előny. Kolumbia játéka ezután hatalmasat változott, a hangsúly a védekezésen és a gyors ellenakciókon volt. A japánoknak nem volt más lehetőségük, támadniuk kellett, ennek megfelelően sorra dolgozták ki a helyzeteket, de egy ellentámadásból újfent a kolumbiaiak szereztek gólt, a kegyelemdöfést pedig a látványos egyéni akciót végigvezető Rodriguez adta meg egy átemelős találattal.