Drámai görög győzelem és továbbjutás

2014. June 25. Wednesday in Hírek, Világbajnokság 2014

A görög válogatott egy hosszabbításban értékesített büntetővel 2-1-re legyőzte az elefántcsontparti csapatot a keddi, 3. fordulós mérkőzésén, így Kolumbia mögött másodikként továbbjutott a C csoportból a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon.

A szeptembertől a magyarokkal azonos Európa-bajnoki selejtezőcsoportban szereplő görögök a szünet előtt vezetést szereztek Andreasz Szamarisz révén, de az afrikai csapat a 74. percben Wilfried Bony találatával egyenlített. Amikor már úgy tűnt, hogy Elefántcsontpart jut a nyolcaddöntőbe, akkor az európai gárda 11-est kapott, amelyet Jorgosz Szamarasz lőtt a hálóba a hosszabbítás utolsó pillanataiban.

A görögök vasárnap Costa Ricával találkoznak a negyeddöntőbe jutásért.

C csoport, 3. forduló:

Görögország-Elefántcsontpart 2-1 (1-0)

Fortaleza, Castelao Stadion, 40 000 néző, v.: Carlos Vera (ecuadori)
gólszerző: Szamarisz (43.), Szamarasz (92., 11-esből), illetve Bony (74.)
sárga lap: Drogba (37.), Kalou (62.), Die (70.)

• Görögország: Oresztisz Karnezisz (Panaglotisz Glikosz, 24.) – Vasszilisz Toroszidisz, Kosztasz Manolasz, Szokratisz Papasztatopulosz, Jose Holebasz – Jorgosz Karagunisz (Teofanisz Gekasz, 78.) – Panajotisz Kone (Andreasz Szamarisz, 12.), Jannisz Maniatisz, Lazarosz Hrisztodulopulosz, Jorgosz Szamarasz – Dimitrisz Szalpingidisz
  • Elefántcsontpart: Boubacar Barry – Serge Aurier, Kolo Toure, Souleyman Bamba, Arthur Boka – Cheick Ismael Tiote (Wilfried Bony, 61.), Geoffroy Serey Die, Yaya Toure, Salomon Kalou – Gervinho (Giovanni Sio, 83.), Didier Drogba (Ismael Diomande, 79.)

I. félidő:
42. perc: Elefántcsontpart saját térfelén vesztett labdát, amellyel Szamarisz indult meg, majd egy kényszerítő után nyolc méterről, Barry mellett a kapuba lőtt (0-1).

II. félidő:
74. perc: Gervinho bal oldalról érkező beadása után Bony 8 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (1-1).
92. perc: Szamarasz lövésre lendítette a lábát a büntetőterületen belül, de Sio hozzáért, így földbe rúgott, a bíró pedig a 11-es pontra mutatott. A sértett a bal sarokba lőtt (2-1).

Az afrikaiak kezdték jobban a mérkőzést, a görögök jobbára ugyanúgy védekezésre kényszerültek, mint az előző két meccsükön, ráadásul a 24. percig kétszer kellett cserélniük sérülések miatt. A félidő második részében mégis kissé bátrabb lett az európai együttes, ez előbb egy kapufában nyilvánult meg, majd a szünet előtt vezetést is szerzett a görög csapat, mivel az elefántcsontparti védelem eladott labdája után a csereként beállt Szamarisz kihasználta a ziccert.

A folytatásban nagy fölényben játszott Elefántcsontpart, de a teljesen kinyíló védelem miatt a görögöknek több lehetőségük volt, hogy eldöntsék a találkozót, egyúttal a továbbjutást is, de hol egy rossz passz, vagy pontatlan lövés, hol pedig – immár másodszor – a keresztléc mentette meg az afrikaiakat a góltól. A kihagyott lehetőségek megbosszulták magukat, mert Gervinho passza után Bony egyenlített. A 2004-ben Európa-bajnok görögök a torna során először komolyabban támadásba lendültek, de a kapufa harmadszor is megmentette Elefántcsontpartot. A hosszabbításban aztán Szamarasz büntetőjénél már az sem segített, így a görögök drámai körülmények között, történetük során először jutottak tovább a csoportjukból vb-n.